Strona główna
galeria
prev
prev
Galeria główna

Relacje - wystawa fotografii

Autorka w cyklu Relacje ukazuje związki człowieka i środowiska naturalnego. Istotą kompozycji jest podwójne znaczenie słowa „natura”: jako przyrody i ludzkiego charakteru, z jego namiętnościami, pasjami i obawami. Człowiek nie jest w stanie funkcjonować bez natury – swojej własnej, jak i tej przyrodniczej. Postępując wbrew niej zatraca życiodajny pierwiastek ludzkiej egzystencji. Dualizm postaci natury autorka ukazuje poprzez podwójną ekspozycję, która w metaforyczny sposób wiąże naturę ludzką z pejzażem natury przyrodniczej. Fotografie zostały wykonane lustrzanką dwuobiektywową na czarno-białym filmie o rozmiarze klatki 6x6 cm. Odbitki srebrowe (25x25 cm) zostały naświetlone w ciemni fotograficznej na papierze barytowym (30x40 cm).

“Podwójność tytułowego portretu obejmuje sposób naświetlania, w którym wykorzystuję podwójną ekspozycję każdego zdjęcia. Oba ujęcia: portret osoby oraz natury splatają się w jedno dające pole do swobodnej interpretacji zaistniałych relacji. Stworzony w ten sposób obraz umożliwia subiektywne spojrzenie na każdą fotografię z cyklu. Jako osoba o wielu artystycznych zainteresowaniach łączę wszelkie aktywności wspomnianą interpretacją, która nadaje sens każdej artystycznej aktywności”.

Joanna Godziemba – urodzona w 1989 roku teoretyk muzyki i dyrygent chóralny. Muzycznie kształci się od ósmego roku życia, fotografuje od piętnastego. Absolwentka Bydgoskiej Akademii Fotografii Master w pracowni fotografii kreacyjnej i technik XIX-wiecznych Marka Noniewicza. Zdolności i wrażliwość muzyczną stale przenosi na grunt fotografii analogowej w nurcie fotografii kreacyjnej i otworkowej. Inspiruje ją korespondencja sztuk, zwłaszcza w obszarze formy. 

Na wernisaż wstęp wolny. Wystawa czynna 22.03 - 18.05. 2019 r. w Muzeum Fotografii w Bydgoszczy. 

Zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu miasta Bydgoszczy.<< powróć do listy aktualności
galeria
prev
prev
Z życia BAF